IV Niedziela Wielkanocna 21.4.2024

Zmarła + Maria Melonek z Bolewicka. Pogrzeb w piątek 26.04.2024 o 14.00 wieczny odpoczynek ....

1.             Dzisiaj III niedziela miesiąca – ofiary zbierane w czasie Mszy św. będą przeznaczone na dokończenie prac związanych z ogrodzeniem terenu kościelnego.

2.             Dzisiaj niedziela modlitw o powołania do służby w Kościele.

3.             We wtorek uroczystość św. Wojciecha Biskupa i męczennika głównego patrona Polski.

4.             W czwartek święto św. Marka Ewangelisty.

5.             W środę biuro parafialne będzie zamknięte.

6.              Kontakt  we wszystkich sprawach biurowych  w godzinach otwarcia biura (pn - śr 16.00 - 17.00) kom. 723 631 118 albo parafiabolewice@gmail.com

ARCYBISKUP METROPOLITA

POZNAŃSKI

Poznań, dnia 16 kwietnia 2024 roku

N. 1675/202

Bracia i Siostry w Chrystusie, Drodzy Archidiecezjanie!

Dnia 13 maja 2024 roku upłynie dwadzieścia pięć lat od dnia święceń biskupich Księdza Biskupa Grzegorza Balcerka.

Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek urodził się dnia 13 lutego 1954 roku w Grodzisku Wielkopolskim. Po ukończeniu egzaminem dojrzałości IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu rozpoczął w 1973 roku studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym oraz formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

Został wyświęcony na kapłana, dnia 24 maja 1979 roku w Katedrze Poznańskiej przez Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego Jerzego Strobę.

Jako wikariusz pracował w parafiach: pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Swarzędzu oraz w poznańskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego. W 1986 roku podjął się tworzenia nowej poznańskiej parafii pw. Matki Odkupiciela. Nominacja biskupia ogłoszona przez św. Jana Pawła II zastała go w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Poznaniu, gdzie przez dekadę był proboszczem.

Ksiądz Biskup Jubilat przez lata pełni w Archidiecezji Poznańskiej wiele odpowiedzialnych funkcji. Dziś jest wikariuszem generalnym, członkiem wielu Rad i Komisji przy Arcybiskupie Poznańskim oraz moderatorem Kurii Metropolitalnej i przewodniczącym Wydziału Duszpasterskiego oraz Personalnego.

Przez lata dał się poznać jako biskup zatroskany o ludzi chorych i cierpiących, co przejawia się jego aktywnym udziałem w życiu Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Przez minione 25. lat posługi biskupiej towarzyszy mu zawołanie „W duchu pokory”, które nadaje ton i charakter jego biskupiej posługi i ogromnego oddania pracy duszpasterskiej w Archidiecezji Poznańskiej.

Pragnę zaprosić Kapłanów, Osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich do wspólnej modlitwy i dziękczynienia za osobę i posługę Biskupa Jubilata Grzegorza Balcerka.

Ksiądz Biskup Jubilat będzie celebrował uroczystą Eucharystię, dnia 14 maja 2024 roku o godzinie 16.00 w Bazylice Metropolitalnej w Poznaniu.

Proszę również o modlitwę w intencji Dostojnego Jubilata ludzi chorych i cierpiących oraz o modlitwę, w dniu 13 maja 2024 roku we wszystkich parafiach naszej Archidiecezji.

KURIA METROPOLITALNA                                         Poznań, dnia 16 kwietnia 2024 roku

ul. Ostrów Tumski 2                                                                                         N. 1689/2024

tel.  +48 61 851 28 00

kuria@archpoznan.pl

www.archpoznan.pl

Czcigodni Księża Proboszczowie!

Wobec pojawiających się pytań zarówno ze strony kapłanów jak i wiernych świeckich dotyczących działalności suspendowanego przez władzę duchowną ks. Piotra Natanka oraz w nawiązaniu do osób pojawiających się w czasie różnych zgromadzeń liturgicznych w czerwonych płaszczach z wizerunkiem Chrystusa Króla informujemy i przypominamy, że:

1.        Dekretem z 20 lipca 2011 r.  Metropolita Krakowski wymierzył ks. Piotrowi Natankowi  karę suspensy, co oznacza, że nie może on sprawować żadnych czynności kapłańskich. Odprawianie przez niego Mszy świętej wbrew zakazom jest niegodziwe i świętokradzkie, a jego spowiedzi są nieważne. Kara ta została mu wymierzona za ostentacyjnie okazywane nieposłuszeństwo oraz głoszone słowa niezgodne z nauką Kościoła.

2.        Nauczanie suspendowanego ks. Piotra Natanka zawiera szereg błędów doktrynalnych, eklezjologicznych i  w wielu miejscach nosi znamiona mistyfikacji.

3.        Dnia 16 stycznia 2012 roku członkowie Rady Stałej KEP w wydanym oświadczeniu zaznaczyli, że: „Osoby współpracujące z suspendowanym ks. Piotrem Natankiem przyczyniają się do rozłamu wspólnoty wierzących. Współdziałając w niszczeniu jedności Kościoła, popełniają grzech, z którego mają obowiązek oczyścić się w sakramencie pokuty. Warunkiem (…) otrzymania rozgrzeszenia jest odstąpienie od wspierania rozłamu w Kościele i gotowość naprawienia wyrządzonego zła”.

4.        Rycerze Chrystusa Króla (osoby noszące czerwony płaszcz) trwają w błędnej i niezgodnej z nauczaniem Kościoła i jego Tradycji idei intronizacji Jezusa na Króla Polski. W tym aspekcie wiele oświadczeń wydały powoływane przez biskupów komisje teologiczne.

5.        Przypominamy również o decyzji Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o nie udzielaniu Komunii Świętej osobom, które podchodzą do stopnia komunijnego w czerwonym płaszczu.

6.        Ks. Piotr Natanek działa wbrew prawu kościelnemu i Kościół nie bierze odpowiedzialności za jego działanie.

Zarządzenie

Komunikat prosimy odczytać w niedzielę 21 kwietnia 2024 roku podczas ogłoszeń parafialnych

Biskup Grzegorz Balcerek

Wikariusz Generalny